Haberler
nurullah ankut kimdir? nurullah ankut kaç yaşlarında, nereli? nurullah ankut yaşamı ve biyografisi!

Nurullah Ankut kimdir? Nurullah Ankut kaç yaşlarında, nereli? Nurullah Ankut yaşamı ve biyografisi!

service

Çarpıcı yorumları ve tespitleri ile katılmış olduğu programlarda dikkatleri çeken Nurullah Ankut hakkında araştırmalar yapılıyor. Nurullah Ankut kimdir? Nurullah Ankut kaç yaşlarında, nereli? Nurullah Ankut yaşamı ve biyografisi!

NURULLAH ANKUT KİMDİR?

Doğum: 8 Ekim 1945 (77 yıl yaşlarında),

Çatören, Çatören, Türkiye

Nurullah Efe Ankut (d. 8 Ekim 1945; Konya), Türk öğretmen, yazar ve siyasetçi. 15 Haziran 2005 tarihinden beri Halkın Kurtuluş Partisi genel başkanlığını sürdürmektedir. Bununla beraber partinin gazetesi Halkın Kurtuluş Yolu’nda yazarlık yapmaktadır.

İlk yılları ve mesleki kariyeri

8 Ekim 1945 tarihinde Konya’da dünyaya geldi. Sırasıyla 14 Mayıs İlköğretim Okulu’nu, Konya Karma Ortaokulu’nu ve Konya Adam Lisesi’ni tamamlamış oldu. Arkasından üniversite eğitimi için İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi felsefe bölümünden 1972 senesinde mezun oldu Ankut, öğrencilik yılları süresince yaz tatillerinde inşaat işçisi olarak çalıştı.

Siyasal kariyeri

Nurullah Ankut, 12 Eylül Darbesi sonrasında kaçaklık yaşamı sürmek mecburiyetinde bırakıldı, gözaltında işkenceye uğradı ve idamla yargılandı. 12 Eylül sonrası sol hareketlerin toparlanmaya başladığı dönemde, 1987 senesinde “Kuruçeşme Toplantıları” adıyla malum toplantılarda Kargaşa Yok! Büyük Derleniş! parolası dahilinde komünist partinin reorganizasyonu olgusunu grubundaki taraftarları ile beraber savundu. Eylül-Ekim 1989 senesinde gösterim hayatına başlamış olan Devrimci Savaşım dergisinin ilk sayısıyla gösterim faaliyetlerine kalmış olduğu yerden devam etti. 2005 yılına kadar devam edecek olan Devrimci Savaşım dergisinde devrimci hareketin derlenişi savunuldu. Aynı süreç içinde İnsan Hakları Derneği’nde “Devrimci Mücadeleci İnsan Hakları Savunucuları” grubu içinde sınıfsal hareket temelinde insan hakları savunucusu olarak yer aldı. Grubundaki arkadaşları ile beraber birçok işyeri işgalinin, grevin ve direnişin yönlendiricisi, örgütleyicisi oldu.

15 Haziran 2005 tarihinde legal olanaklardan yararlanmak üstüne eşitsiz bir yarışın olduğu üstüne meydana getirilen değerlendirme sonrası grup partisi yöntemine geçilerek Halkın Kurtuluş Partisi kuruldu2015 senesinde Halkın Kurtuluş Partisi Konya milletvekili talibi olarak seçimlere katıldı. Parti, söz mevzusu seçimlerde Konya’da 2.136, Türkiye genelinde ise 60.396 oy aldı. Nurullah Ankut, 1 Kasım 2015 seçimlerinde gerçekleşmiş olan erken seçimlerde tekrardan Halkın Kurtuluş Partisi Konya milletvekili talibi olarak seçimlere katıldı. Parti, seçimde Konya’da 2.019, Türkiye genelinde ise 83.057 oy aldı.

Halkın Kurtuluş Partisi, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak genel seçimlere 600 milletvekili adayıyla katıldı ve Nurullah Ankut önderliğindeki parti, 2023 genel seçimlerinde %0,06 oy oranıyla 31.831 oy alarak ve 20. parti oldu. Nurullah Ankut, bu seçimlerde yapmış olduğu konuşmalarla {sosyal} medyada fenomen oldu.

Osman Demir

Gündem Haberler

Nurullah Ankut kimdir? Nurullah Ankut kaç yaşlarında, nereli? Nurullah Ankut yaşamı ve biyografisi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberEkranda.coM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin