Ganalı doktor adayı, horon oynadığı videolarıyla Karadeniz kültürünü tanıtıyor
ganalı tabip talibi, horon oynadığı videolarıyla karadeniz kültürünü tanıtıyor

Ganalı tabip talibi, horon oynadığı videolarıyla Karadeniz kültürünü tanıtıyor

service

Ganali doktor adayi horon oynadigi videolariyla Karadeniz kulturunu tanitiyor

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. derslik talebesi Yahaya Abdulai, Karadeniz yöresine özgü horon oynadığı, atma türkü söylediği videoları {sosyal} medya hesaplarından paylaşarak Karadeniz kültürünü tanıtıyor.

Ganalı Yahaya Abdulai, 2018’de kazanılmış olduğu Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesinde tahsil görmek için Rize‘ye geldi.

RTEÜ ve Rize Internasyonal Talebe Derneğinin katkılarıyla Türkçe öğrenen Abdulai, kendi kültürünü tanıtırken bölge kültürünü de öğrenmek için çeşitli fuarlara katıldı.

Türkiye’ye alışan Abdulai, tatillerde ülkesine dönmeyerek Kültür ve Gezim Müdürlüğünün yürüttüğü emek harcama kapsamında okul gereksinimlerini karşılamak için Çamlıhemşin ilçesindeki bir gezim tesisinde çalışmaya başladı.

25 yaşındaki Abdulai, burada yöre kültürünün en mühim parçası olan horonu ve bölgenin bazı atma türkülerini öğrendi.

Ortalama bir yıl ilkin tesise gelen turistlere horon öğretecek görevlinin gelmemesi üstüne Abdulai, tesis işletmecisinin cesaretlendirmesiyle bu görevi üstlendi.

O günden itibaren bölgeyi ziyaret eden turistlere horon oynatan, atma türkü söyleyen Abdulai, videolarını çeşitli {sosyal} medya platformlarında paylaşmaya başladı. Büyük beğeni gören Abdulai’nin videoları, bazı {sosyal} medya platformlarında 1 milyonun üstünde izlenme sayısına ulaştı.

Rize’ye gelen bazı turistler, {sosyal} medyadan tanıdıkları Abdulai’yi ziyaret ediyor.

Yahaya Abdulai, gazetecilere, yaz aylarını emek harcayarak Rize’de geçirdiğini söylemiş oldu.

Otelde çalıştığını ve izleyerek horon oynamayı ve atma türkü söylemeyi öğrendiğini belirten Abdulai, horon oynadığı videoları 5-6 aydır {sosyal} medyada paylaştığını aktardı.

Abdulai, videolarının beğenildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ben de şaşırdım, yurt dışından bile yazanlar oluyor. Her gün takipçim arttıkça ben de şaşırıyorum. 4 yıldır aynı işi yapıyordum ama videolar çok ilgi gördü. Afrika’dan geldim, böyle bir kültür öğrendim, oynuyorum, insanlar şaşırıyor. Bir de iyi horoncuyum tabii. Kıskananlar da oluyor ama çoğu beğeniyor. Kendi sayfamda bir video paylaştım ve iki günde 1 milyon izlenme aldı. Mutlu oldum, kültürü yaşatmaya çalışıyorum. Artık biz de Laz olduk. Kültürü sevdik, böyle yaşatmaya çalışıyoruz.”

“Yahaya bizim manevi evladımız oldu artık”

Otel işletmecisi Hatice Kaptan, Abdulai ile Türkiye’ye geldiği yıl tanıştıklarını belirterek, şu şekilde konuştu:

“Bizimle çalışmaya başladı ve çok çabuk kültürümüzü öğrendi. Horonlara önce oyuncu olarak girdi ama sonra oyun vurmaya, oynatmaya başladı. Çok çabuk algılayan, çok çabuk öğrenen biri. Atma türkülerimizi de çok çabuk öğrendi. Burada bunları yapa yapa bir anda sosyal medyanın da etkisiyle fenomen oldu. Kışları da başka etkinliklere katılarak daha da tanınır hale geldi. Yahaya bizim manevi evladımız oldu artık. O artık Laz oldu, Laz uşağı oldu.”

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Karadeniz Rize Gezim Eğitim Kültür Sanat Haberler

Ganalı tabip talibi, horon oynadığı videolarıyla Karadeniz kültürünü tanıtıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberEkranda.coM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin