Aile Hekimi Nereye Şikayet Edilir? Aile Hekimi Şikayet Etme
aile hekimi nereye yakınma edilir? aile hekimi yakınma etme – haberekranda

Aile Hekimi Nereye Yakınma Edilir? Aile Hekimi Yakınma Etme – HaberEkranda

service


Aile hekimi nereye yakınma edilir? Aile hekimi yakınma dilekçesi, Aile hekimi değişikliği iyi mi yapılır, Aile hekimi yakınma hattı, Aile hekimi yakınma dilekçesi, aile hekimi değişiklik yapma e-devlet, Aile hekimi değişiklik yapma e-Nabız, Aile hekimi değişiklik yapma formu iyi mi doldurulur, CİMER Aile hekimi yakınma, Aile hekimi yakınma Bursa şeklinde mevzular hakkında tüm detayları sizler için Aile Hekimi Yakınma ve Değişiklik yapma Iyi mi Yapılır? adlı yazımızda anlattık.

Aile Hekimi Nereye Yakınma Edilir?

Aile Hekimi yakınma ve değişiklik yapma, Aile hekimleri, ailenin ikamet etmiş olduğu mahalleye yakın konumdadır. Kişiler ilk sıhhat araştırmasını burada yaptırabilirler. Bununla beraber, memnun kalmazsanız ya da adres değişikliği durumunda aile hekimliğinde değişim yapılabilir. Bunu Aile Hekimliği Değişikliği formunu doldurarak yada e-devlet vasıtasıyla yapabilirsiniz. Aile hekimliğinde bir değişim için 3 ay süresince aynı doktorla bağlı halinde olunması gerekmektedir. Aile hekimine faks yada telefonla şahsen şikayette bulunmak da mümkündür.

Aile Hekimi Değişiklik yapma

Aile hekimleri ailelere tahsis edilmiş doktorlardır. Bireylerin ve ailelerin birinci basamak sıhhat hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak için oluşturulmuş bir uygulamadır. Aile hekimliği eğitimi almış yada bakanlık tarafınca kendi alanında uzman olarak tanınan kişiler hizmet vermektedir. Bu hizmetlerde cinsiyet, yaş şeklinde ayrımlar yapılmamaktadır. Aile Hekiminin görevleri ise;

 • Vazife yapmış olduğu Aile Sağlığı Merkezini yönetir.
 • Hastalık gruplarına yönelik olarak tarama yapar.
 • Sevk edilen hastaların bilgilerini incelemekle görevlidir.
 • Hastalarına sıhhat mevzularında rehberlik yapar.
 • Anne ve çocuk sağlığı mevzularını yürütür.
 • Aile planlaması hizmeti verir.
 • Sevk kağıdı, sair belgeler, reçete ya da sıhhat raporlarını düzenler.
 • Tertipli aralıklar ile ilgili olduğu bölgede ve kendisine bağlı olan kişilerin sıhhat kontrollerini yapar.
 • Gerektiği durumlarda hasta ile ilgili yatış vererek lüzumlu tetkiklerin yapılmasını sağlar.
 • Yılda minimum 1 kere kendisine bağlı olan hastaların bilgilerini ve kayıtlarını günceller.
 • Emek verme ekibini denetler.
 • Incelem hizmeti verir.
 • Hizmet içi eğitimlerin takibin yapar.
 • Ihtiyaç duyulan durumlarda hasta ile ilgili gözlemlerde bulunarak tetkikleri yapar.
 • Rehabilite edici ve tedavi hizmeti sunar. Bu bağlamda tüm hastalar bir tüm olarak ele alınır.
 • Evde sıhhat hizmeti almayan yaşlı, engelli ya da yatağa bağlı olan hastalar için yerine sıhhat hizmeti yürütür.

Aile Hekimi Yakınma ve Değişiklik yapma

Aile hekimliği uygulamasında belirleyici unsur adres olmakta. İkamet bilgilerinizin değişmesi yada aile hekiminizden memnun kalmamanız durumunda değişim talep etmeniz mümkündür. Sadece, aile doktorunu değiştirebilmek için belirlenmiş bir süre vardır. Bu süre ise 3 ay olmaktadır. 3 ay sona ermeden değişim talep edemezsiniz. Aile hekimini değişiklik yapmak isteyenlerin;

 1. Aile Sağlığı Merkezine,
 2. İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne,
 3. Cemiyet Sağlığı Merkezine

giderek taleplerini yetkililere bildirmeleri gerekmektedir. Yetkililer sizden aile hekimi değişikliği talep formunu doldurmanızı isteyeceklerdir. Formda niçin değişim talebinde bulunduğunuzu belirtmelisiniz. Adres değişikliği var ise, ilgili alanı doldurmalısınız. Sadece yakınma sebebiyle değişim talep ederseniz durumu arzu ettiğiniz şeklinde belirtmelisiniz. Değişim talebi ise 15 gün içinde sonuçlandırılır. Hususi Hastanelerin Muayene Ücretleri hakkında data için tıklayınız.

Aile Hekimi Değişiklik yapma Iyi mi Yapılır?

Aile Hekimi nereye yakınma edilir: Aile hekimi, sıhhat danışmanı gibidir. Aile hekiminde yapılacak olan değişikliğin çoğu zaman iki sebebi vardır. Her şeyden ilkin, işlerin iyi gitmesi için aile hekimiyle iyi bir diyalog içinde olması gerekir. Öteki niçin de dediğimiz şeklinde adres değişikliğidir. Taşınma durumunda mevcut evinizden taşınmadıysanız ve aile doktorunuzu değişiklik yapmak istemiyorsanız, bunu yapma yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Aile doktorunuzdan memnunsanız, sıhhat hizmeti almaya devam edebilirsiniz. Başka bir deyişle, adresinizi değiştirirseniz değişim talebinde bulunmanız gerekir. Sıhhat Bakanlığı tarafınca otomatikman aile hekimliği değişikliği yapılmamaktadır.

Aile Hekimi Değişiklik yapma Formu Iyi mi Doldurulur?

Konuk hasta olarak gittiğiniz ildeki herhangi bir aile hekiminden sıhhat hizmeti alabilirsiniz. Sadece, kalış süreniz 3 ayı geçerse, aile doktorunuzu değiştirmeniz gerekecektir. Bu durumda, aile hekimi hastaları ziyaret edenlerden herhangi bir ücret talep edemez. Aile hekiminizi değiştirebilmek için başvurduğunuzda, üç nüsha olarak bir biçim alacaksınız. Bu formu doldurmalısınız.

Doldurulan biçim Cemiyet Sağlığı Merkezine gönderilecektir. Eyleminiz burada gerçekleşecektir. 2 hafta içinde de neticelenecektir. E-devlet üstünden aile hekimi sorgulamak için tıklayınız. Tüm formlar her ayın 20’sinde aile hekimi data sistemine kayıt edilmektedir. Talep formu görevli doktor tarafınca onaylanır. Bu formlar ayın 25’inde İl Sıhhat Müdürlüklerine verilmektedir. Bir sonraki ay ise kayıt sildirme ilgili kuruma bildirilir.

Aile Hekimi Şikayet ve Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Nereye Yakınma Edilir?

Aile Hekimi Değişiklik yapma E-Devlet

E-devlet portalı, birçok değişik alanda hizmet sunarak vatandaşlar için uygundur. Sıhhat Bakanlığına bağlı alanlara tıklanarak lüzumlu bilgilere kısa sürede ulaşmak mümkündür. Bu sisteme giriş yapmak için bir e-devlet şifresi gereklidir. Şifrenizi 2,5 TL karşılığında PTT’den alabilirsiniz. E-devlet kapısına girerken kimliğinizi doğrulamanız gerekir.

Daha ilkin almış olduğunuz şifreyi unuttuysanız ve sisteme giriş yapamıyorsanız bu durumda PTT’ye gidip 5 TL’ye gizyazı almanız gerekmektedir. E-devlet üstünden aile hekimi sorgulaması yaparak bağlı olduğunuz aile hekimi hakkında data alabilirsiniz. Fakat 2023’den itibaren e-devlet sisteminde hiçbir değişim yada yakınma kabul edilmemektedir. Bu anlamda aile hekimini değiştirebilmek için dilekçeye başvurulabilir.

Aile Hekimi Değişiklik yapma E-Nabız

E-nabız sistemine giriş yaparak yeni bir aile hekimi arayın. Arkasından sistem sayfası açıldığında hangi aile hekiminde olduğunuzu görmeniz ve kutunun altındaki Aile hekimini değiştir seçeneğine tıklamanız ve oluşturulan sayfada geçiş yapmak istediğiniz doktoru görüntülemek için konum bilgilerinizi girmeniz istenecektir.

Şehriniz ve ilçeniz için bilgiler tamamlandıktan sonrasında, ilgili bölgedeki sıhhat merkezleri görüntülenir. Hangi merkezi değişiklik yapmak istediğinizi seçebilirsiniz, uygun sıhhat merkezleri ve doktorlar listelenecektir. Seçtiğiniz doktorun tarafındaki kutuyu işaretleyin ve aile doktorunu değişiklik yapma seçeneğine tıklayın. Böylece aile hekiminizi değiştirmiş olacaksınız.

Sıhhat Ocağı Yakınma Etme (Aile Hekimi)

Vatandaşların aldıkları sıhhat hizmetlerinden memnun kalmamaları yada herhangi bir sorunla karşılaşmaları durumunda mevzu hakkında data almaları için Sıhhat Bakanlığı tarafınca kurulan kontakt merkezi bulunmaktadır. Bu kontakt merkezi SABİM olarak bilinir. Sıhhat Bakanlığı’nın ALO 184 numaralı bağlantı merkezini arayarak endişenizi dile getirebilirsiniz. Bakanlık posta kanalıyla hiçbir başvuruyu kabul etmemektedir. Şahsen yada telefonla yapılacak şikayetler dikkate alınır.

SABİM Yakınma

SABİM, vatandaşın verdiği sıhhat hizmetinde bir mesele olması durumunda probleminin yaşandığı yerdeki durumu saptamak ve soruna lüzumlu makamlarca en kısa sürede çözüm bulmak amacıyla aile hekimi tarafınca başlatılan bir uygulamadır. Ek olarak ilgili bakanlık da bu sistemle kendi iç denetimini yapmaktadır. Bu yakınma yöntemi vatandaşa ekonomik bir yük getirmez. Problemi iletmek için vakit problemi yoktur. Bununla beraber bakanlığa gidip fazladan bir çaba göstermenize gerek kalmamıştır.

Aile Hekimi Yakınma Hattı 184

Alo 184 numarasını ararsanız kontakt merkezinin denetim birimi çalışmaya adım atar. Karşı tarafın operatörlerine gelen tüm şikayetler ve kişinin detayları kayıt altına alınır. Müracaat, ilgili birim tarafınca değerlendirilir ve incelenir. İnceleme süreci tamamlanan başvurular İl Sıhhat Müdürlüklerine gönderilir. İllerde bulunan sorun çözme birimleri talebi inceler. Mesele en kısa sürede çözülür ve mevzu ile ilgili lüzumlu işlemler yapılır.

Bebek Aile Hekimi Değişiklik yapma

Sıhhat Bakanlığı İletişim Merkezine şahsen talepler de kabul edilmektedir. Ankara’nın Balgat ilçesine bağlı Ziyabey Caddesi 1419. Sokak kontakt merkezine giderek şikayetlerini yetkililere bildirebilirler. Yetkili birim tarafınca talep, tavsiye ve şikayetler dinlenir.

Sıhhat hizmetlerinden yararlanılması durumunda vatandaşın yaşamış olduğu tüm problemler ve negatif tutumların giderilmesi gerekmektedir. İletişim merkezine faks ile ulaşmak da mümkündür. Fakat en kolay yöntem Alo 184 no’lu davet merkezini kullanmaktır. Bu sebeple davet merkezi operatörleri vatandaşlara haftanın 7 gün / 24 saat hizmet sağlamaktadır.

Aile Hekimi Nereye Yakınma Edilir? Aile Hekimi Yakınma Etme – HaberEkranda

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberEkranda.coM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin